Obecní radary se dají použít i jinak.

úterý 29. červenec 2008 08:00

Jesenice, Kocanda
Wikimedia

Celý neuvěřitelných dvacet milionů korun (!) prý poslal stát obcím na zakoupení silničních radarů na měření rychlosti a navzdory tomu jim nakonec zlí politici zakázali auta v obcích měřit a vybírat pokuty. Senát před pár dny schválil reformu policie, jejíž součástí byl obecně propíraný pozměňovací návrh, který bere městským strážníkům radary z rukou. Teď se navíc ukazuje, že stát - i kdyby se bylo podařilo kritizovaný zákaz ze zákona vyškrtnout, s budoucí státní podporou obecních radarů beztak nepočítá.
Starostové obcí, kteří do radarů vložili i další peníze z obecního rozpočtu, se ale rozčilují zbytečně.

Ano, nebudou moci obohacovat obecní kasu z peněz vybraných na pokutách, ale to byl právě hlavní důvod, proč se měření rychlosti obecním policajtům sebralo. Měřili totiž hlavně proto, aby vybrali co nejvíce peněz do obecního rozpočtu a ne vždy na nebezpečných místech.
Není ale třeba, aby nakoupené radary zahodili. Uvedu příklad malé obce s milým názvem Kocanda (velké foto) kousek od Prahy, kde využili radar velmi chytře a zajistili si klidný průjezd všech automobilů skrz obec. Napojili totiž radar na světly řízenou křižovatku tak, že tomu, kdo vjede do obce rychleji než předepsanou padesátkou, naskočí červená a tak místo toho, aby se prořítil obcí, ztratí čas "trestnými" minutami na křižovatce. A tak řidiči jezdící častěji touto cestou a kteří tuto místní specialitu pochopili, jezdí zkrz obec jako beránkové a ještě si libují, že jim červená nenaskočila. Dokonce i hrozí pěstí těm protijedoucím paličům, kteří je rychlou jízdou zastavili na světlech. Aby si nikdo nemohl stěžovat, že mu rychloměr v autě neukazuje přesně, každý se při vjezdu do obce svoji rychlost dozví ze světelné tabule. Prostě to nemá chybu a bylo by záhodno tento "objev" rozšířit do všech obcí místo nesmyslné a často i nebezpečné policejní buzerace spojené s měřením rychlosti a zastavováním delikventů uprostřed hustého provozu. Výsledkem bude spořádaná jízda bez pokut a ztrát bodů. Chytrost totiž nejsou žádné čáry. Udělejte to i ve vaší obci.
Jan Bílek

Jan Bílek

Jan Bílek

Politika, společnost, technika, počítače, internet. Občas i o sobě.

Jsem pamětník lecčeho: počátků počítačů, německé i ruské okupace. I když v roce 1945 mě byly teprve čtyři roky...

REPUTACE AUTORA:
0,00